You are here: Home » News » Avrasya’nın ilk ve tek Fleksibıl Ambalaj Fuarı PACK-IST’e yoğun ilgi

Avrasya’nın ilk ve tek Fleksibıl Ambalaj Fuarı PACK-IST’e yoğun ilgi

E-mail Print PDF

Yağmur Fuarcılık ve Fleksibıl Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD) işbirliğiyle gerçekleştirilen PACK-İST 2013 2. Fleksibıl Ambalaj Fuarı 23-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ikinci kez düzenlendi. Avrasya’nın ilk ve tek Fleksibıl Ambalaj Fuarı’na Fleksibıl Ambalaj Sektörü’nün dev isimleri katılırken, fuar binlerce ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı.

Avrupa ve Asya kıtalarında Fleksibıl Ambalaj sektörlerine yönelik düzenlenen ilk ve tek fuar olma özelliğiyle öne çıkan PACK-IST 2013’te Türkiye’nin ve dünyanın en büyük Fleksibıl Ambalaj şirketleri yer aldı.

Fleksibıl ambalaj sektörünün kalbinin 4 gün boyunca İstanbul’da atmasını sağlayan fuarı Türkiye dahil 41 ülkeden 5500 sektör temsilcisi ziyaret etti. Fuarda stantlarıyla yer alan ulusal ve uluslar arası fleksibıl ambalaj şirketleri bu yıl da en son teknoloji fleksibıl ambalaj çözümlerini ziyaretçilere tanıtma fırsatı yakaladı.

PACK-IST 2013 Fleksibıl Ambalaj Fuarı, başta gıda sektörü olmak üzere, deterjan-kozmetik-temizlik sektörleri, beyaz eşya ve yan sanayi, kimya-boya-ilaç sektörleri, tıbbi malzeme sektörü, medikal tıbbi malzeme sektörü, tekstil sektörü ve yapı elemanları sektörü temsilcilerinden oluşan 5 binden fazla ziyaretçiyi sektörün dev firmalarıyla buluşturdu. Fuar kapsamında gerçekleşen firmalar ile ziyaretçiler arasında gerçekleşen ikili iş görüşmeleri ile de katılımcı ve ziyaretçiler fuardan oldukça memnun ayrıldı.

Ambalaj sanayi içerisinde önemli bir gücü temsil eden FASD, Fleksibıl Ambalaj Sanayicileri Derneği ile yapılan güç birliği neticesinde fuarın katılımcı yapısı, Türkiye ve dünyanın önde gelen firmalarıyla “Teknoloji & Tasarım ve Üretim Büyüklüğü” açısından oldukça önem kazandı. Türkiye’de ki fleksibıl ambalaj sektörünü bir bütün olarak geliştirmek ve sektördeki üretici firmaları dünya pazarının önde gelen tedarikçileri arasına sokmak için ortamlar ve koşullar yaratmaya devam eden FASD, PACK-IST 2.Fleksibıl Ambalaj Fuarı ile Fleksibıl Ambalaj sektöründe önemli bir başarıya daha imza attı. Fleksibıl Ambalaj Sanayicilerinin en büyüklerinin yer aldığı fuar ilerleyen zamanlarda Fleksibıl Ambalaj üreticilerinin buluşma noktası haline gelecek.

Yağmur Fuarcılık ile FASD arasında yapılan işbirliğinin önemine dikkat çeken FASD Genel Sekreteri Hasan Salih Acar, “Bilindiği üzere, uzun zamandır fuarlarda yer almayan Fleksibıl Ambalaj Sanayicileri, FASD’nin önderliğinde 2012 yılında 15. Uluslararası Plastik ve Ambalaj Teknolojileri ve Ürünleri Fuarı (İPAF’12) – PACK-IST 2012 fuarına sektörel olarak katılmıştır. Fuar ihtiyacı dernek olarak belirledikleri hedefler doğrultusunda tanıtım çalışmalarına ağırlık verme faaliyeti, fleksibıl ambalaj sanayi ağırlıklı bir fuarın ortaya çıkmasına neden olmuştur. FASD ile Yağmur Fuarcılık işbirliği, 24–27 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde bu fuarı başlatmıştır. Fuar, gerçek anlamda fleksibıl ambalaj sanayi ile iletişim kurmak isteyen profesyoneller tarafından ziyaret edilmiştir. Fuarın FASD ismi olan PACK-IST adı FASD tarafından tescil ettirilmiş olup, fleksibıl ambalaj sanayicilerinin uzun yıllar fuar adı olarak kullanılacaktır” şeklinde konuştu.

41 ülke ve 56 ilden ziyaretçi

Yapılan düzenli tanıtım çalışmalarıyla, en fazla ilden ve ülkeden ziyaretçi getiren fuar olma özelliği taşıyan PACK-IST uluslararası platformda da üretici ve sıcak talep sahiplerini buluşturan, önemli bir fuardır. Türk üreticilerin dışa açılmasını sağlayan bir platform olma özelliğine sahip olmasıyla da pek çok iş ortaklığı ve ihracat antlaşmasına olanak veren PACK-IST yurtdışından ve yurtiçinden binlerce ziyaretçi çekti. Yoğun tanıtım çalışmaları sonucu fleksibıl ambalaj sektörünü, bu sene de nitelikli ziyaretçilerle bir araya getiren PACK-IST 2013’ün, Türkiye dahil toplam 41 ülkeden gelen profesyoneller tarafından ziyaret edilerek büyük bir başarıya imza attı. Fuarda ticari anlamda da görüşmeler yapan katılımcılar yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerinin yoğun ilgisinden oldukça memnun kaldılar. İş geliştirme sağlayarak birçok iş bağlantıları kuran katılımcılar potansiyel müşteriler ile bağlantı kurma fırsatı yakaladılar. Yurtiçinden ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelen profesyonel ziyaretçiler ile katılımcı firmaları buluşturan PACK-IST fuarı, fleksibıl ambalaj sektörlerinin yeni pazarlara açılmaları ve yeni ticari işbirlikleri geliştirmeleri açısından önemli bir pazarlama zemini oluşturmayı başarmıştır.

PACK-IST katılımcıları, yurtdışından gelen ziyaretçilerile buluşma fırsatı yakaladı. Ziyaret gerçekleştiren başlıca ülkeler; Türkiye, Almanya, İran, Bulgaristan, Irak, Mısır, Bosna Hersek, Azerbaycan, Cezayir, Rusya, Suudi Arabistan, Tunus, İsrail, Romanya, Yunanistan, Kazakistan, KKTC, Güney Afrika, İtalya, Lübnan,  B.A.E, Gürcistan, İngiltere, İsveç, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İrlanda, Makedonya, Türkmenistan, Filistin, İspanya, Kuveyt, Libya, Suriye, Hindistan, Özbekistan, Lüksemburg, Ukrayna.

İPAF’13’ü ziyaret eden iller ise İstanbul, Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kastamonu, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Mardin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak.

Yoğun ilginin görüldüğü PACK-IST Fuarı sektörde önemli başarılara imza atmaya devam edecek.